Rozwiązania dla architektów
i inżynierów

Specjalistyczne produkty dla nowoczesnej architektury

Katalog produktów betonowych dla systemów LEED i BREEAM

katalog leed, katalog breeam, cemex leed, cemex breeam

Architektom CEMEX Polska udostępnia nowy Katalog produktów betonowych dla systemów LEED i BREEAM. Celem dokumentu jest przedstawienie zgodności wyrobów z portfolio specjalistycznych produktów betonowych CEMEX Polska ze standardami zawartymi w systemach certyfikacji, w tym:

 • BREEAM International NC 2013
 • BREEAM International NC 2016
 • BREEAM International NC Version 6.0
 • LEED v4 BD+C New Construction
 • LEED v4.1 BD+C New Construction

 

W dokumencie opisane są również korzyści, jakie produkty z oferty CEMEX mogą wnieść do inwestycji.
Druga część dokumentu to z kolei opis szczególnych właściwości produktów, w tym informacje o najbardziej charakterystycznych cechach wyrobów oraz zaletach produktów - w odniesieniu do wyrobów Vertua®, Pervia, Supaflo oraz Insularis Piano.

Konkurs CEMEX Building Award

CEMEX Building Award (z hiszp. Premio Obras CEMEX) to inicjatywa stworzona i organizowana przez CEMEX w celu nagrodzenia i wyróżnienia najlepszych architektonicznie obiektów i budownictwa na całym świecie. Każdego roku CEMEX wyróżnia najlepsze projekty budowlane oraz wszystkie osoby zaangażowane w dany projekt, w tym architektów, inżynierów, inwestorów oraz wykonawców.

Celem konkursu jest rozwój globalnej kultury oraz innowacyjności w budownictwie, poprzez zachęcanie do kreatywności i stosowania nowoczesnych, betonowych technologii. Projektanci coraz bardziej świadomie wykorzystują rozwiązania, które są zrównoważone i przyjazne środowisku. Inicjatywa umożliwia również wymianę pomysłów i rozwiązań na arenie międzynarodowej wśród przedstawicieli branży budowlanej.

Obiekty zrealizowane z wykorzystaniem produktów CEMEX Polska były nagradzane przez międzynarodowe jury konkursu w ubiegłych latach – nagrody CEMEX Building Award zdobyły m.in.:

 • Wrocławskie Bulwary Xawerego Dunikowskiego - najlepszy obiekt użyteczności publicznej oraz najlepszy obiekt w przestrzeni zbiorowej w 2018 r.
 • Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku – zwycięzca w kategorii „Infrastruktura” w 2017 r.
 • Park Wodny w Chełmie – wyróżnienie w 2017 r. w kategorii „Budynek”
 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki – zwycięzca w kategorii „Powszechna dostępność” w 2016 r.
 • Stadion PGE Arena w Gdańsku – wygrana w kategorii obiektów publicznych i przemysłowych w 2012 r.
 • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – główna nagroda w kategorii budynków publicznych i przemysłowych w 2011 r.

Builder for the Young Architects

Program adresowany jest do studentów architektury oraz budownictwa uczelni publicznych i prywatnych. Jego celem jest ułatwienie młodym osobom poznania branży budowlanej, działających w niej firm, a także ich oczekiwań wobec przyszłych pracowników. Nieodłącznym elementem programu są Dni Młodego Architekta, w trakcie których nie brakuje wykładów i warsztatów prowadzonych przez uznanych architektów, czy też konsultacji z przedstawicielami producentów materiałów budowlanych. Na wybranych uczelniach odbywają się wykłady branżowe, a młodzi adepci architektury mogą również spróbować swoich sił w konkursie pt. „Wyzwanie młodego architekta”. Od wielu lat CEMEX Polska jest partnerem strategicznym programu.

Aedes Architecture Forum

Założone w 1980 roku jako pierwsza prywatna galeria architektury w Europie, Forum Architektury Aedes jest niezależną instytucją i przestrzenią wystawienniczą służącą międzynarodowej komunikacji w zakresie współczesnej architektury i projektowania miejskiego. Forum zyskało rozległą międzynarodową sieć partnerską, która stanowi wyjątkową platformę kulturalną dla globalnego i publicznego dyskursu na temat środowiska zbudowanego.

Forum Architektury Aedes, jako marka kulturalna o silnej międzynarodowej reputacji i globalnej trajektorii, inwestuje w kultywowanie długoterminowych relacji z partnerami przemysłowymi wysokiego szczebla. Od 2019 r. CEMEX jest partnerem oferującym bogate źródło wiedzy w ramach ciągłych badań nad projektowaniem i zrównoważonym budownictwem promowanych przez Aedes.

Wystawa "En Común"

przy udziale Tatiany Bilbao

CEMEX jest partnerem wystawy pt. "En Común" autorstwa meksykańskiej architektki Tatiany Bilbao. Urodzona w Mexico City w 1972 roku architektka cieszy się światową uwagą i uznaniem za holistyczne podejście do projektowania i planowania, interdyscyplinarne badania naukowe w tym kontekście, studia nad materiałami i technikami budowlanymi, a także za projekty realizowane przez jej biuro.​ Odpowiedzialność społeczna, zrównoważone metody budowania i społeczny aspekt architektury nadają charakter nowej wystawie artystki, która będzie prezentowana podczas Aedes Architecture Forum Berlin od maja 2022 roku.

"Projekty - Wystawa En Común"

 

 • Maria Friedenshort - Nowy klasztor w Neuzell, Brandenburgia, Niemcy
 • Ways of Life - Projekt rozwoju wsi w Scheid, Hesja, Niemcy
 • Collegium - Przebudowa opactwa na centrum kulturalne w Arévalo, Hiszpania
 • Estoa – UDEM - Budynek kampusu Uniwersytetu w Monterrey, Meksyk
 • Olive West - Masterplan i budynek mieszkalny w St. Louis, Missouri, USA
 • Porte de Montreuil - Projekt zrównoważonego rozwoju sąsiedztwa w Paryżu, Francja
 • Silica II - Roble 700 - Budynek mieszkalny i centrum edukacyjne w San Pedro Garza García, Meksyk
 • Solo House - Rezydencja wakacyjna w Aragonii, Hiszpania

Wystawa En Común prezentuje osiem projektów wykorzystujących modele, kolaże i wielkoformatowe rysunki odręczne. ​Wystawę będzie można obejrzeć podczas: Aedes Architecture Forum Berlin w dn. 13.05.-30.06.2022, COAM w Madrycie w dn. 28.08.-30.09.2022 oraz podczas wydarzeń, które odbędą się w Paryżu i Pradze w 2023 r. Więcej informacji o wystawie jest dostępnych w komunikacie prasowym.