Cementownia Rudniki
Zlokalizowana jest w Rudnikach k. Częstochowy. Jest producentem cementów portlandzkich żużlowych, portlandzkich wieloskładnikowych, portlandzkich wapiennych oraz cementów hutniczych. W roku 2009 Zakład rozpoczął także produkcję spoiwa drogowego Silment CQ-25 na licencji firmy Rowis System. Należy wspomnieć, że zakład produkuje i prowadzi sprzedaż mączki wapiennej i posiada specjalne stanowisko załadunku luzem dla tego produktu. Zakład posiada Zintegrowany System Zarządzania Jakością (ISO 9001), Środowiskiem (ISO 14001) Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (PN-N 18001) oraz Energią (ISO 50001). W 2011 roku zakład otrzymał Świadectwo Czystszej Produkcji.
Cementownia Rudniki S.A. rozpoczęła swoją działalność produkcyjną w 1965 roku. W zakładzie zastosowano suchą metodę produkcji, a linię produkcyjną wyposażono w nowoczesne, jak na ówczesne czasy, urządzenia firmy F.L.Smidth z Kopenhagi.
Zakład dysponuje dwoma młynami susząco-mielącymi do przemiału surowca. W wyniku modernizacji linii ciągu technologicznego młyna surowca w cementowni, zmieniono układ dozowania materiału do młyna surowca nr 4. Sam młyn został wyposażony w nowoczesny separator statyczny, a cały układ jest sterowany i analizowany komputerowo, co pozwala w bardzo precyzyjny sposób kontrolować i sterować jakością oraz wielkością produkcji. Wypalanie klinkieru odbywa się w trzech piecach obrotowych na metodę suchą.
Piece opalane są pyłem węglowym , lekkimi paliwami alternatywnymi oraz w niewielkim stopniu suchymi osadami ściekowymi. Produkcja pyłu węglowego odbywa się w kulowych młynach susząco-mielących z półpośrednim podawaniem pyłu węglowego do pieca. Młyny węgla pracują z piecami w obiegu zamkniętym. Gorące powietrze do suszenia węgla w młynie pobierane jest z chłodnika rusztowego. Każdy piec współpracuje z suszarnią żużla, wykorzystującą ciepło gazów piecowych. Gazy piecowe wykorzystywane są także do suszenia materiału w układzie młynów surowca.
Zmodernizowano podawanie mąki piecowej. Pył z instalacji odpylającej jest magazynowany w dodatkowym zbiorniku i na bieżąco dodawany w odpowiedniej proporcji z mąką piecową do pieca obrotowego. Cały ciąg transportu mąki jest odpylany nowoczesnymi filtrami workowymi.
Wprowadzono komputerowe sterowanie procesem wypalania klinkieru. W roku 2003 została zrealizowana inwestycja związana w wykorzystaniem gorących gazów piecowych do suszenia surowców w młynie surowca, co zmniejszyło zużycie ciepła na klinkier o 20%.
Cementownia dysponuje pięcioma w pełni zmodernizowanymi młynami cementu. Każdy z nich pracuje w obiegu zamkniętym wraz z separatorem, co pozwala na osiąganie wysokich rozdrobnień, potrzebnych przy produkcji cementów wysokowytrzymałych, czy cementów z dużą ilością dodatków.
Załadunek cementu luzem odbywa się na trzech w pełni automatycznych terminalach. Dzięki zastosowaniu magnetycznych kart sprzedaży sprzężonych z systemem załadowczym, osiągnięto łatwiejsze ewidencjonowanie sprzedaży oraz fakturowanie, co znacząco usprawniło obsługę klienta.
Zakład wyposażony jest w nowoczesny system pakowania z nowoczesną linią paletyzowania. Oprócz tego istnieje możliwość załadunku cementu workowanego na wagony. Obecnie Cementownia dysponuje 12 silosami cementu.
Cementownia Rudniki znajduje się w czołówce w branży cementowej w Polsce pod względem wykorzystania paliw alternatywnych. W ramach dużego projektu paliwowego wybudowano nowoczesny magazyn stałych paliw alternatywnych wyposażony w automatyczną suwnicę. Paliwo podawane jest do pieców systemem przenośników taśmowych i poprzez zbiorniki buforowe jest ważone na wagach dozujących. Odważone paliwo jest transportowane pneumatycznie do palników. Pozwala to na zachowanie szczelności instalacji a cały proces prowadzony jest automatycznie. Paliwo alternatywne bezpośrednio redukuje ilość węgla do pieca, w ten sposób oszczędzane są paliwa pierwotne.
Dużym plusem zakładu jest bardzo niski poziom wykorzystania klinkieru w cementach, co skutkuje jednym z najniższych w Polsce wskaźnikiem emisji dwutlenku węgla na tonę produkowanego cementu. <
CEMEX Polska realizuje budowę silosu klinkieru o pojemności 50 000Mg zgodnie z programem dostosowawczym Pozwolenie Zintegrowane w Cementowni Rudniki nr POIS.04.03.00-00-007/09 w ramach działania 4.3 priorytetu IV Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013. Planowany całkowity koszt realizacji projektu 48 333 974,84 PLN w tym pomniejszony o VAT wynosi 39 302 620,00 PLN. Na realizację projektu udzielone zostanie dofinansowanie w wysokości do 11 724 450,00 PLN przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Realizacja projektu ma na celu zmniejszenie emisji pyłu i gazów spalinowych co w bezpośredni sposób przełoży się na podniesienie poziomu i jakości życia okolicznych mieszkańców.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013
www.pois.gov.pl