Cementownia Chełm
Cementownia zlokalizowana jest w Chełmie. Jest producentem cementów portlandzkich, portlandzkich popiołowych wapiennych, mieszanych oraz cementów specjalnych, w tym dla budownictwa drogowego. Posiada certyfikaty Zintegrowanego System Zarządzania zgodne z normami ISO 9001 (jakość), ISO 14001 (środowisko), PN-N 18001 (BHP), ISO 50001 (energia) oraz wymaganiami Rozporządzenia EMAS.
Historia cementowni Chełm
Zakład Cementownia Chełm jest producentem cementu od 1960 roku. Wtedy zostały uruchomione pierwsze piece firmy F.L.Smith pracujące metodą mokrą. Szybki wzrost zapotrzebowania na cement zaowocował w 1970 r. rozbudową zakładu o kolejne piece metody mokrej. Ostatnią dużą i do tej pory najważniejszą inwestycją w zakładzie była budowa nowoczesnej linii produkcji klinkieru metodą suchą.
Klinkier w Chełmie produkowany jest na nowej nitce technologicznej, której rozruch odbył się w II poł. 1999 roku. Jest to linia metody suchej zaprojektowana przez duńską firmę F.L.Smidth. Ten piec był pierwszą pracującą w Polsce instalacją klinkierową zaopatrzoną w kalcynator. Dzięki temu przy swoich niewielkich wymiarach piec osiąga wysoką wydajność (5000 t/dobę). W ślad za dużą wydajnością idą niskie wskaźniki emisji pyłów i gazów oraz niskie koszty produkcji.
Piec jest również unikalny z innego powodu. Jest to typowy piec metody suchej, ale nie posiada silosów mąki surowcowej, a jako młyn surowca, stosuje suszarko-kruszarkę. Takie rozwiązanie spowodowało, że obsługa linii piecowej jest bardziej skomplikowana – dział surowcowy jest tutaj zintegrowany z linią piecową. Z drugiej strony spowodowało to znaczne uproszczenie techniczne i redukcję kosztów operacyjnych.
Technologia produkcji cementu w Cementowni Chełm
Do produkcji klinkieru wykorzystuje się kredę z własnej kopalni oraz glinę, pyły wapienne, dodatki żelazonośne i krzemionkę, pozyskiwane na rynku.
Wykorzystywanie kredy, jako bazowego surowca do produkcji klinkieru (ponad 80%) powoduje, że klinkier produkowany w Chełmie posiada unikalne właściwości i spełnia wysokie wymagania jakościowe wytwarzanych z niego cementów.
Produkcja cementu odbywa się w młynach kulowych w obiegu zamkniętym. Główne składniki cementu - klinkier i gips, są mielone do czasu uzyskania odpowiedniego stopnia rozdrobnienia. Podczas mielenia stosuje się dodatki korygujące i wypełniacze, w zależności od typu produkowanego cementu. Cement jest towarem produkowanym zgodnie z polską normą. Dla zapewnienia klienta o jakości produkowanego cementu, stosuje się kontrolę produkcji na każdym etapie.
W cementowni znajduje się 12 silosów cementu o pojemności 7000 ton każdy. Zakład posiada 2 linie pakowania i paletyzowania cementu wyposażone w pakowaczki firmy Haver&Boecker oraz paletyzatory firmy Beumer. Dodatkowe obie linie wyposażone są w odpowiednie foliomaty.
Cementownia Chełm była jedną z pierwszych cementowni w Polsce, która zainwestowała w rozwój w zakresie spalania paliw alternatywnych, biorąc pod uwagę zarówno koszty produkcji, jak i aspekty ekologiczne. Paliwa alternatywne to odpowiednio wysortowane i przetworzone odpady zawierające energię. Mogą powstawać z odpadów tekstylnych, papierowych, tworzyw sztucznych, zużytych olejów spożywczych i innych – skład i właściwości paliw alternatywnych są szczegółowo regulowane przez przepisy prawne. Spalanie paliw alternatywnych w piecu cementowym jest bezpieczne dzięki jego zaletom. Wysokie temperatury procesu sięgające 2000 stopni Celsjusza długi czas przebywania w palenisku, oraz fakt, że pozostałości popiołu po paliwach wbudowane są w strukturę klinkieru sprawiają, że jest to najbezpieczniejsza metoda znana w przemyśle współspalania odpadów. Mimo to, cementownie nie mogą sobie pozwolić na spalanie dowolnych odpadów. Wynika to z faktu, że konieczne są do uzyskania odpowiednio wysokie temperatury procesu, sięgające 2000ºC aby uzyskać klinkier i cement odpowiedniej jakości. Dlatego też cementownie muszą ściśle kontrolować jakość paliw alternatywnych tak, aby produkty powstające przy ich zastosowaniu, spełniały wymagania wszystkich restrykcyjnych norm. Obecnie Cementownia Chełm jest liderem w Polsce pod względem wykorzystania paliw alternatywnych.


W kwietniu 2011 r. rozpoczęła się największa inwestycja ekologiczna XXI wieku w Cementowni Chełm – budowa dwóch silosów klinkieru o łącznej pojemności 250 tys. ton. Konstrukcja silosów została opracowana przez amerykańską firmę Dometech a ich kształt jest czaszą o średnicy 63,4m i wysokości 43,5m każdy.
Realizacja zadania jest wypełnieniem wymagań pozwolenia zintegrowanego, które nakazuje eliminację emisji niezorganizowanej klinkieru na otwartym składowisku. Ta emisja powoduje okresowo uciążliwość dla okolicznych mieszkańców.
Tak duża pojemność składu pozwoli na przechowywanie całego zapasu klinkieru wewnątrz. Do tej pory ok. 200 tys. ton klinkieru było składowane na zewnątrz, żeby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na cement w okresie letnim. Budowa tak dużego składu klinkieru to inwestycja bardzo kosztowna, dlatego firma ubiegała się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich. 24 czerwca 2009 roku podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Budowa silosów klinkieru w celu realizacji programu dostosowawczego Pozwolenia Zintegrowanego Cementowni Chełm” w ramach działania 4.3 priorytetu IV Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013. Całkowity kwalifikowany koszt inwestycji wynosi 66 994 000 zł a wielkość refinansowania przez NFOŚ wynosi 20 000 000 zł (prawie 30% całości inwestycji).
Pierwsza kopuła została uruchomiona w listopadzie 2012, a druga w styczniu 2013 r.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007–2013
www.pois.gov.pl