Chełm: Cemex Polska spotkał się z interesariuszami
Dialog z Interesariuszami” to inicjatywa realizowana przez Cemex Polska od 10 lat. Co roku firma zaprasza przedstawicieli lokalnych społeczności na spotkania w swoich zakładach. Dzięki takim wydarzeniom obie strony mogą lepiej się poznać, rozwijać współpracę i budować długotrwałe, partnerskie relacje.
W tegorocznym spotkaniu w Cementowni Chełm uczestniczyło ponad 60 osób. Mieszkańców Chełma i okolic reprezentowali przedstawiciele lokalnego samorządu, chełmskich instytucji kulturalnych i placówek oświatowych, miejscowych organizacji pozarządowych oraz mediów.
W trakcie wydarzenia omawiano efekty dotychczasowej współpracy Cemex Polska z lokalnymi społecznościami, zamieszkującymi w sąsiedztwie Cementowni Chełm należącej do firmy. Zaprezentowane zostały m.in. działania podjęte przez firmę w odpowiedzi na postulaty zgłoszone podczas poprzednich spotkań dialogowych.
Także tym razem uczestnicy zgłosili pomysły dotyczące potencjalnych, nowych działań na rzecz lokalnej społeczności i wskazali obszary, w których warto rozwijać współpracę między firmą i jej sąsiadami. Sugestie zgłaszane podczas wydarzenia zostały odnotowane i będą uwzględniane przez Cemex w kolejnych miesiącach przy okazji planowania następnych, lokalnych inicjatyw.
Chętni mieli również okazję zwiedzić zakład i zobaczyć z bliska proces produkcyjny.
– Relacje z sąsiadami są dla nas bardzo istotne. Zależy nam na tym, by opierały się na wzajemnym zaufaniu, dlatego zachęcamy przedstawicieli lokalnych społeczności do otwartej rozmowy o ich potrzebach, wzajemnych oczekiwaniach i płaszczyznach współpracy. Dobrą okazją do dyskusji są coroczne spotkania dialogowe. Dzięki uzyskanym w ich tracie informacjom, jesteśmy w stanie trafniej zidentyfikować potrzeby naszych sąsiadów i bardziej adekwatnie na nie odpowiedzieć, oferując realne wsparcie – mówi Tadeusz Radzięciak, Dyrektor Cementowni Chełm i Członek Zarządu Cemex Polska.
Tegoroczne spotkanie z interesariuszami wzbogacone zostało wystąpieniem eksperta – dr inż. Bożena Środa ze Stowarzyszenia Producentów Cementu opowiedziała uczestnikom o paliwach alternatywnych jako bezpiecznym źródle energii.
- Współspalanie paliw alternatywnych w piecu cementowym to duże wyzwanie techniczne i ekonomiczne dla zakładu, zarówno jeżeli chodzi o przygotowanie infrastruktury związanej z instalacją współspalania, jak i przy realizacji samego procesu - mówi dr inż. Bożena Środa. - Zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracowników oraz okolicznych mieszkańców jest kluczowe. Bardzo istotna jest współpraca ze społecznościami lokalnymi i zrozumienie, że współspalanie w zakładzie cementowym nie niesie zagrożeń, a wręcz przeciwnie, jest jedną ze sprawdzonych, bezpiecznych i nowoczesnych metod zagospodarowania odpadów realizowaną od wielu lat w Europie i na świecie.
Spotkania dialogowe są organizowane przez Cemex Polska od 2013 roku. Co roku firma zaprasza na spotkania przedstawicieli społeczności, zamieszkujących w okolicach zakładów należących do firmy – Cementowni Chełm i Cementowni Rudniki. Tradycyjnie, rozmowy odbywają się na terenie zakładów. Wyjątkiem był okres pandemii – w roku 2020 i 2021 spotkania z interesariuszami odbyły się w formule online.
Dialog z interesariuszami jest prowadzony zgodnie z wytycznymi międzynarodowego standardu AA1000SES, który określa, w jaki sposób należy włączać lokalne społeczności w wydarzenia i tematy istotne dla firmy. Spotkania są prowadzone przez niezależnych moderatorów. Zwieńczeniem rozmów jest raport, podsumowujący odbyte sesje, do zapisów którego mogą się następnie odnieść wszyscy uczestnicy spotkania.
O Cemex
Cementownia Chełm należąca do Cemex Polska realizuje liczne projekty społeczne, m. in. z zakresu edukacji przyrodniczej i bezpieczeństwa, kultury oraz wspierające aktywny i zdrowy tryb życia wśród lokalnej społeczności.
Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Cemex to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe. Więcej informacji na www.cemex.pl