CEMEX wprowadza markę Regenera zajmującą się zarządzaniem odpadami, aby wspierać rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w regionie EMEA
Regenera wykorzystuje szeroki międzynarodowy zasięg firmy CEMEX oraz jej możliwości wykorzystania odpadów niepodlegających recyklingowi, a także przemysłowych produktów ubocznych jako bardziej zrównoważonych substytutów paliw kopalnych i surowców naturalnych.
W ramach Regenera intensywnie pracujemy nad kilkoma dużymi projektami związanymi z gospodarowaniem odpadami:
W regionie EMEA
- We Francji prowadzony jest wielousługowy dok w porcie przemysłowym w Paryżu, oferując branży budowlanej szeroką gamę usług z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Firma odbiera różne materiały, w tym gruz budowlany, materiał z wykopów i obojętną glebę, które sortuje, przetwarza i przekształca w kruszywa z recyklingu lub neutralny dla środowiska materiał, stosowany do rekultywacji wyrobisk.
W Egipcie została podpisana trzyletnia umowa z organizacją pozarządową Very Nile, której przedmiotem jest wspieranie działań związanych z usuwaniem odpadów z rzeki Nil. Odzyskane, niepodlegające recyklingowi materiały zostaną wykorzystane jako alternatywa dla paliw kopalnych w cementowni CEMEX w Assiut, a pozostały materiał zostanie poddany recyklingowi lub upcyklingowi.
W ramach szerszej globalnej działalności CEMEX, realizowane są również inne projekty związane z gospodarowaniem odpadami oraz produktów ubocznych.
- W Meksyku przetwarzamy obecnie ok. dwa miliony ton odpadów rocznie, współpracując również z władzami miasta Meksyk nad samorządowym planem „Zero Waste Plan”.
- Natomiast w Kolumbii, została podpisana umowa o współpracy z firmą Tetrapak, która zakłada odbiór i segregację kartonów wielowarstwowych w zakładzie i zwrot tych, które mogą być ponownie użyte lub poddane recyklingowi.
Działalność Regenera ma na celu prowadzenie szerokiej współpracy z firmami z sektora przemysłowego, produkcyjnego, budowlanego, organizacjami pozarządowymi oraz rządami. CEMEX dostarcza zrównoważone rozwiązania w zakresie trzech głównych rodzajów odpadów: komunalnych, przemysłowych, budowlanych (rozbiórkowych i pochodzących z robót ziemnych) oraz przemysłowych produktów ubocznych.
Sergio Menendez, Prezes Regionu CEMEX EMEA, powiedział: „Rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym jest kluczowym filarem naszej strategii działań na rzecz klimatu „Future in Action,” ponieważ nie tylko zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska, lecz także pomaga chronić zasoby naturalne i ogranicza emisje. Wprowadzenie Regenera jest zatem najnowszym krokiem w naszych staraniach, aby do 2050 r. stać się firmą o zerowej emisji CO2.
Wierzymy, że CEMEX i inne firmy z branży budowlanej mogą mieć duży udział w edukowaniu społeczeństwa w zakresie gospodarowania odpadami, a nasza rola w wykorzystaniu odpadów i produktów ubocznych jest kluczowa dla rozwoju bardziej zrównoważonej gospodarki”.
Opracowana przez CEMEX klimatyczna strategia „Future in Action” jest pionierskim rozwiązaniem na zwiększenie wykorzystania odpadów jako alternatywnych surowców i paliw. Jako lider rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w branży budowlanej, CEMEX dąży do osiągnięcia całkowitej neutralności węglowej.
Więcej informacji na temat strategii CEMEX „Future in Action” znajduje się: https://www.cemex.co.uk/future-in-action
Dodatkowe informacje
W lutym 2020 roku, firma CEMEX ogłosiła strategię klimatyczną o nazwie „Future in Action - Committed to Net Zero CO2,” a w listopadzie 2022 r. aktualizację zakładanych celów. Do 2030 roku firma planuje:
- Obniżenie poziomu emisji CO2 poniżej 430 kg na tonę produktu cementowego, co odpowiada redukcji o 47%*
- Zmniejszenie śladu węglowego na metr sześcienny betonu do 165 kg, co odpowiada 35% redukcji.
- Osiągnięcie 65% udziału energii odnawialnej
- Zmniejszenie emisji z transportu w ramach "Zakresu 3" (Scope 3) o 30%
- Niskoemisyjne produkty Vertua mają stanowić większość (50%+) sprzedaży cementu i betonu do 2025 r.
- Zagospodarowanie do 40 mln ton odpadów rocznie
* w porównaniu do poziomu bazowego z 1990 r.
O CEMEX:
CEMEX to globalny producent z branży materiałów budowlanych, który troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. CEMEX Polska to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. CEMEX Polska oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.
Więcej informacji znajduję się na stronie internetowej pod następującym linkiem: www.cemex.pl