Aktywna edukacja i integracja w Kamieniołomie Lipówka Cemex
W Kamieniołomie Lipówka należącym do Cemex Polska, w niedzielę 2 lipca odbyła się rodzinna gra terenowa na orientację, wspierająca propagowanie ochrony środowiska i klimatu oraz aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Podczas imprezy osoby uczestniczące miały do wyboru dwie trasy do pokonania: rodzinną o długości niecałych 3 km lub, dla preferujących większy wysiłek fizyczny, prawie 6 km biegową. W ramach pierwszej trasy, starsi oraz młodsi mieli okazję odbyć integracyjny spacer oraz poznać otaczającą ich faunę i florę zrekultywowanego terenu wyrobiska kamieniołomu wapienia.
W pierwszym etapie imprezy, organizatorzy rozdali karty startowe i mapy ze wskazówkami dotyczącymi zaplanowanych tras, a także przedstawili specyfikę miejsca, w którym odbywała się gra. Obydwie trasy zaopatrzone były w 12 punktów kontrolnych, gdzie na uczestników i uczestniczki czekały zadania do wykonania. Na otrzymanych kartach startowych należało udzielić odpowiedzi m.in. na pytania związane z fauną i florą oraz przyrodą nieożywioną Lipówki, czy też rozwiązać zadanie logiczne. Drużyny, które wybrały trasę rodzinną, dodatkowo miały zadanie ”kreatywne” do wykonania – zespołowe stworzenie piosenki, wiersza lub scenki promującą proekologiczne działania i postawy.
Wszyscy poradzili sobie z przewidzianymi zadaniami do wykonania, dlatego - w myśl wspierania dobrych eko-zachowań - otrzymali butelki wielokrotnego użytku. Dzieciom dodatkowo wręczono edukacyjne gry planszowe, a dorosłym książki związane z tematyką ochrony środowiska. Na zakończenie wydarzenia odbył się wspólny posiłek, który sprzyjał integracji, wymianie przemyśleń oraz regeneracji po aktywnie spędzonym dniu.
- „Zainteresowanie wydarzeniem przerosło nasze oczekiwania. Pierwotnie zaplanowaliśmy grę na 40 osób. Okazało się, że zainteresowanych było o wiele więcej, jednak ze względów organizacyjnych mogliśmy wpisać na listę maksymalnie 60 uczestników. Doceniamy fakt, że Fundacja Cemex wspiera lokalne organizacje w działaniach na rzecz ochrony środowiska i zdrowego trybu życia. Bez otrzymanego grantu nie bylibyśmy w stanie zorganizować gry na tak wysokim poziomie” – mówi Magdalena Trzepizur, Prezeska Stowarzyszenia Klub Ludzi Aktywnych "Zabiegani Częstochowa".
- „W tym roku wsparcie Fundacji otrzymały organizacje, które zaplanowały lokalne projekty z obszaru ochrony środowiska i klimatu oraz zrównoważonego rozwoju. Inicjatywy takie jak "Ekoludki na Lipówkowym Szlaku" uświadamiają, jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne i pokazują, że każdy z nas może się zaangażować w ochronę klimatu na co dzień. Promowanie zdrowego i aktywnego trybu życia jest dodatkowym atutem. Są to wartości, które wpisują się w misję naszej Fundacji, czyli budowanie lepszej przyszłości” - mówi Agnieszka Rutkowska, Członkini Zarządu Fundacji Cemex "Budujemy Przyszłość". -„Cieszymy się, że częstochowscy „Zabiegani” na miejsce realizacji projektu wybrali Lipówkę, byłą kopalnię przywróconą naturze i społeczności.”
O Cemex
Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która troszczy się o lepszą przyszłość dla kolejnych pokoleń, dzięki zrównoważonym produktom i rozwiązaniom. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Cemex to lider gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze budowlanym, a dzięki wdrażaniu nowych technologii, jest również pionierem w zakresie wykorzystania paliw alternatywnych i surowców wtórnych w procesach produkcyjnych. Cemex oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując technologie cyfrowe.
Więcej informacji na www.cemex.pl