Dbamy o środowisko przyrodnicze
Prowadząc działalność górniczą związaną z produkcją cementu i kruszywa, staramy się minimalizować nasz wpływ na przyrodę. Po zakończeniu eksploatacji prowadzimy rekultywację w sposób przemyślany i przyjazny naturze, zapewniając optymalne warunki do rozwoju bioróżnorodności. Zaraz po rekultywacji żwirowni w Sitnie (woj. Mazowieckie), w latach 2012-2016 prowadziliśmy monitoring przyrodniczy we współpracy z Kołem Naukowym Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Dzięki temu wiemy, że płytkie zbiorniki, o odpowiednio ukształtowanych skarpach stają się idealnym miejscem dla rozwoju płazów. W zbiornikach bardzo szybko rozwija się roślinność, dzięki czemu powstają nowe kryjówki oraz baza pokarmowa. W Sitnie zinwentaryzowano aż 12 spośród 13 gatunków płazów występujących na nizinach.
Zimą 2011 roku na wieży wymienników ciepła i na kominie pieca w Cementowni Chełm zamontowaliśmy 5 skrzynek lęgowych dla pustułek, w których prowadzimy monitoring ptaków w okresie lęgowym. W dwóch budkach umieściliśmy kamery dzięki czemu wiemy, że są zasiedlane i wyfruwa z nich ponad 20 młodych ptaków rocznie. Sygnał z kamery jest udostępniony na stronie: http://www.budujemyprzyszlosc.org.pl/kamera2.html
Wspólnie z Fundacją Siłaczka w Cementowni Chełm oraz w wytwórniach betonu realizujemy program „Pszczoły i trzmiele nasi przyjaciele” polegający na tworzeniu miejsc przyjaznych owadom.
Kąciki składające się z „hotelu”, klombu z roślinami miododajnymi oraz tablicy edukacyjnej stanęły na terenie 4 wytwórni w:
- Warszawie (ul. Annopol),
- Krakowie (ul. Zawiła),
- Gdańsku (ul. Równa i Połęże).
W 2015 roku na terenie Cementowni Chełm utworzyliśmy łąkę kwietną dla owadów, która co roku przyciąga owady kolorowymi kwiatami polnymi: chaber łąkowy, złocień pospolity czy jaskier ostry. Miejsce z pozoru nieprzyjazne przyrodzie, jakim jest cementownia, stało się atrakcyjne dla dzikich pszczół, trzmieli oraz motyli.