10 najczęściej zadawanych pytań
Wszystko co chciałbyś wiedzieć o wylewkach anhydrytowych
- Czym się różni wylewka od posadzki?
- Jakie są rodzaje wylewek i czym się różnią?
- Czy wylewkę anhydrytową można wykonać w łazience lub w garażu?
- Jak pielęgnować wylewkę anhydrytową?
- Dlaczego wylewka pęka?
- Dlaczego wylewka pyli?
- Jak wykonać wylewkę?
- Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?
- Jak dobrać grubość wylewki?
- Jak długo schnie wylewka?
Czym się różni wylewka od posadzki?
Zarówno wylewka czyli poprawnie mówiąc podkład podłogowy jak i posadzka są częściami podłogi. Posadzka jest to wierzchnia, ostateczna warstwa np. płytki, parkiet lub wykładzina, natomiast podkład podłogowy jest to warstwa na której układa się posadzkę końcową.
Jakie są rodzaje wylewek i czym się różnią?
W Polsce najpopularniejsze są 2 rodzaje wylewek: cementowe z tzw. mixokreta oraz anhydrytowe. Wylewki cementowe są bardziej popularne, są odporne na wodę i mogą być wierzchnią warstwą np. w kotłowni lub w garażu. Z kolei wylewki anhydrytowe mają znacznie wyższe parametry wytrzymałościowe, są idealne na ogrzewanie podłogowe i są praktycznie bezskurczowe, więc potrzebują niewiele dylatacji.
Czy wylewkę anhydrytową można wykonać w łazience lub w garażu?
Tak, ale należy ją dodatkowo zabezpieczyć np. folią w płynie przed ułożeniem posadzki końcowej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wylewkę cementową, która jest w pełni odporna na wodę również zaleca się zabezpieczyć przeciwwilgociowo.
Jak pielęgnować wylewkę anhydrytową?
Wylewki anhydrytowej nigdy nie wolno polewać wodą. Po zakończeniu procesu układania należy pozostawić ją na 48 godzin a następnie po tym czasie umożliwić proces suszenia poprzez otwarcie okien. Dokładne zalecenia są dostępne na stronie BetonNaDom.pl w zakładce SUPAFLO.
Dlaczego wylewka pęka?
Przyczyn pękania wylewki może być kilka.
Do najpopularniejszych należą:
- złej jakości podłoże lub izolacja (np. użycie miękkiego styropianu)
- źle ułożony styropian
- zbyt mała grubość wylewki
wylewka o zbyt słabej wytrzymałośc
Każdą taką sytuację należy rozpatrzyć indywidualnie.
Dlaczego wylewka pyli?
W przypadku wylewki cementowej może być to spowodowane złą jakością wylewki (zbyt mało cementu, za mała wytrzymałość) lub brakiem albo niewłaściwą pielęgnacją. Natomiast w przypadku wylewki anhydrytowej może to być nieusunięte lub usunięte nieprawidłowo tzw. mleczko anhydrytowe. Przy prawidłowo usuniętym mleczku wylewka anhydrytowa nie pyli.
Jak wykonać wylewkę?
Zaleca się wykonanie wylewki poprzez profesjonalne i przeszkolone firmy, np. należące do programu CEMEX Xperts. W celu kontaktu należy wypełnić formularz na stronie BetonNaDom.pl w zakładce Posadzki a przedstawiciel CEMEX skontaktuje się, aby ustalić szczegóły