Gospodarka o obiegu zamkniętym
W procesach produkcji klinkieru oraz cementu wykorzystujemy różne rodzaje paliw i surowców odpadowych pochodzących z rozlicznych gałęzi przemysłu:
- popioły lotne z sektora energetycznego,
- reagipsy z elektrowni i elektrociepłowni powstałe w procesach odsiarczania gazów odlotowych,
- formy gipsowe z przemysłu ceramicznego i budowlanego,
- żużle i pyły żelazonośne z przemysłu hutniczego,
- osady ściekowe z komunalnych oczyszczalni ścieków,
- mączki mięsno-kostne z przemysłu mięsnego.
Jednocześnie główny produkt uboczny powstający w naszych cementowniach, czyli pyły piecowe jest przekazywany do dalszego wykorzystania w branży budowlanej i wydobywczej. Pyły mogą być stosowane do:
- produkcji innych spoiw wiążących,
- wykonywania warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowych,
- rekultywacji i stabilizacji składowisk odpadów,
- do wypełniania likwidowanych wyrobisk górniczych.
W produkcji betonu obok cementu wykorzystywane są popioły lotne oraz mieszanki popiołowo-żużlowe, które są pozostałościami pochodzącymi z zakładów energetycznego spalania paliw.
Działalność CEMEX przyczynia się do powstawania zamkniętych obiegów materiałów pomiędzy branżami tzw. symbioz przemysłowych, w których produkty uboczne/odpady z jednej branży stają się jednocześnie surowcem dla innego sektora.
Cement znajduje zastosowanie głównie w produkcji betonu towarowego, prefabrykacji oraz w budownictwie drogowym. Odpady powstałe w wyniku rozbiórki obiektów zbudowanych z betonu po odpowiednim przetworzeniu (obejmującym kruszenie, oddzielenie zanieczyszczeń oraz separację frakcyjną) mogą zostać wykorzystane ponownie jako kruszywo pochodzące z recyklingu. Krajowe normy budowlane określają precyzyjnie możliwości i warunki ponownego zastosowania takiego materiału (np. w budownictwie drogowym).
Kruszywo naturalne podlega recyklingowi na terenie wytwórni betonu CEMEX, gdzie jest odzyskiwane z mieszanki betonowej niewykorzystanej przez klienta do ponownego zastosowania w procesie produkcji betonu.
W duchu racjonalnej gospodarki zasobami wodnymi stosujemy w naszych zakładach zamknięte obiegi wody chłodniczej oraz wykorzystujemy ponownie do produkcji betonu wodę pochodzącą z płukania betonomieszarek. Ponadto woda odpompowywana z wyrobiska kredy (głównego surowca do produkcji) w Cementowni Chełm w celu odwodnienia złoża nie jest bezpowrotnie tracona, lecz jest wykorzystywana do zaopatrzenia w wodę pitną Miasta Chełm o populacji ok. 70 000 mieszkańców.